Lauri Laats: valitsus on otsustanud Eesti inimeste arvelt hõlptulu teenida

Elektriliinid. Foto allikas: MKM

Riigikogu ei toetanud Keskerakonna fraktsiooni otsuse eelnõu luua õiguslik alus viia universaalteenuse kliendid automaatselt börsipaketile, kuna elektri börsihind on oluliselt madalam. Majanduskomisjoni aseesimehe Lauri Laatsi sõnul on selge, et valitsus kavatseb jätkata inimeste arvelt hõlptulu teenimist.

Laats meenutas valitsuse lubadust tulla sügisel välja eelnõuga, et viia universaalteenuse kliendid tagasi soodsamale börsipõhisele hinnastamisele. “Nüüd on selge, et koalitsioon murrab oma sõna, nagu ka oma teisi lubadusi. Valitsuse jaoks see on järjekordne võimalus ajada käsi elanike taskusse,” lausus saadik. “Iga elektriarve tasumise eest maksavad tarbijad 20 protsenti käibemaksu. Aasta jooksul maksis 200 000 universaalteenuse tarbijat elektri eest keskmiselt peaaegu kaks ja pool korda enam.”

Laats märkis, et keskmise elektritarbija (224 kWh) kuuarve on umbes 20 eurot. “Sama tarbimismahuga üldteenuse kliendid on aga sunnitud maksma 44 eurot. See tähendab, et 12 kuu jooksul on nimetatult tarbijagrupilt riigile laekunud käibemaksu 800 000 euro asemel 1,76 miljonit eurot – ehk riik on teeninud meie inimeste arvelt miljon eurot hõlptulu,” selgitas ta. “Kõige kurvem on see, et enamus üldteenuse klientidest on eakad inimesed. Paljud neist ei ole suutnud iseseisvalt elektripaketti vahetada, sest nad ei orienteeru hästi iseteeninduse e-keskkonnas.”

Majanduskomisjoni aseesimees tõdes, et mitmete maksutõusude algatamise, automaksu kehtestamise ja peretoetuste kärpimise eelnõude läbisurumisel on Reformierakonna valitsus tegutsenud kiiresti ning otsustavalt, aga universaalteenuse klientidele mõeldud paketi muutmisel ei näidanud nad sellist initsiatiivi. “Kui universaalteenusega liitumine toimus automaatselt, siis miks ei ole võimalik selle tarbijaid viia automaatselt üle soodsamale börsipaketile? Arvan, et vastus on ilmselge,” sõnas ta. “Universaalteenus ei õigustanud ennast. Valitsusel tuleks teha põhjalik analüüs, et hinnata, kas ja mil määral on universaalteenuse loomine üldse elektritarbijaid aidanud.”

Universaalteenus käivitati eelmise aasta oktoobris ja algselt oli seda plaanitud osutada 2026. aasta aprilli lõpuni. Kuid juba käesoleva aasta mais oli keskmine börsihind 6,56 senti kilovatt/tund ja üldteenuse hind 19,24 senti kilovatt/tund.

2 kommentaari
  1. nojah 8 kuud ago
    Reply

    Valitsus teenib niigi hõlptulu palkade näol meie inimeste arvelt. Nad laiendavad seda situatsiooni ka mujale.. Nad elavad mõnusalt ja ükskõik mida keegi reformitegelaste seast ütleb teised koogutavad kaasa ja . Endal raha on siis milleks teiste peale mõelda. Vastupidiselt neile tahavad keskerakondlasd meie rahvale head teha.

  2. Soo 8 kuud ago
    Reply

    Endale tõstsid palka aga õtajad ja mõned teisedki tublid inimesed peavad leppima väikese palgaga. Mitmed valitsevate erakondade poliitikud saavad palka mitte millegi eest. Las anneyavad oma raha teiste riilide abistamiseks. Saavad veel murest lahtu kuidas muidu saadud raha kulutada. Mitte mingit õigust pme meie maksumaksja raha saata mujale sest meie rahvas vajab seda ja valitsus in ikka selleks valitud et hoolitseks oma rahva heaolu eest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.