Uuring: automaksu vastu on kolmveerand Eesti inimestest

Foto/allikas: Artem Podrez/Pexels

Ühiskonnauuringute Instituudi viimasest küsitlusest selgub, et 76 protsenti inimestest ei toeta automaksu ning 19 protsenti toetab.

Valitsus soovib alates 2025. aastast kehtestada Eestis mootorsõidukimaksu ning vastav eelnõu läbis käesoleval kuul Riigikogus esimese lugemise. Automaksu kehtestamisele on tugevalt vastu opositsioon ning praegusel kujul on automaks tekitanud erimeelsusi ka koalitsioonis. Ühiskonnauuringute viimases küsitluses uuriti, milline on hetkel inimeste arvamus automaksu osas.

Automaksu teemal küsiti vastajatelt, kuidas nad suhtuvad automaksu kehtestamisse Eestis? 76 protsenti vastas „ei toeta“ või „pigem ei toeta“, 19 protsenti „pigem toetan“ või „toetan“ ning viis protsenti ütles „ei oska öelda“.

Automaksu toetajad on enamuses ainult Reformierakonna valijate seas, kellest 62 protsenti toetab ning 31 protsenti ei toeta automaksu

Automaksu toetajad on enamuses ainult Reformierakonna valijate seas, kellest 62 protsenti toetab ning 31 protsenti ei toeta automaksu kehtestamist Eestis. EKRE valijatest 97 protsenti, Keskerakonna valijatest 94 protsenti, Isamaa valijatest 92 protsenti, SDE valijatest 60 protsenti ning Eesti 200 valijatest 54 protsenti ei toeta automaksu kehtestamist.

2023. aasta juulis läbi viidud küsitluses ütles 72 protsenti vastajatest, et nad ei toeta ning 21 protsenti vastajatest, et nad toetavad automaksu.

Lisaks küsiti, kas vastaja arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma? 70 protsenti vastas „jah“ või „pigem jah“, 24 protsenti „pigem ei“ või „ei“ ning kuus protsenti ütles „ei oska öelda.

EKRE valijatest 98 protsenti, Keskerakonna valijatest 94 protsenti, Isamaa valijatest 88 protsenti, SDE valijatest 61 protsenti arvab, et Kaja Kallas peaks tagasi astuma. Eesti 200 valijatest ütleb 40 protsenti, et Kaja Kallas peaks ning 52 protsenti, et ei peaks tagasi astuma. Reformierakonna valijatest 12 protsenti arvab, et Kaja Kallas peaks ning 82 protsenti, et ei peaks tagasi astuma.

Antud küsimus on olnud regulaarselt Ühiskonnauuringute Instituudi küsitlustes alates 2023. aasta augusti lõpust ning Kaja Kallase tagasiastumist toetavate inimeste osakaal on püsinud selle aja jooksul 65-71 protsenti vahel.

BNS

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.