Keskerakond pakub suhkrumaksule alternatiivse lahenduste paketi

Foto allikas: Sotsiaalministeerium

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni saadikud andsid täna üle viis eelnõu, mis pakuvad alternatiivi kavandatavale suhkrumaksule ja loovad tervikliku lahenduste paketi aitamaks parandada noorte tervisekäitumist ning toovad välja ka realistlikud katteallikad.

“Reformierakonna valitsus on otsustanud välja tulla järjekordse maksuga – suhkrumaksuga. Seejuures kasutab koalitsioon küüniliselt ära retoorikat laste ja noorte terviseprobleemidest selleks, et see maks läbi suruda. Kui koalitsioon päriselt hooliks rahva tervisest, aga eriti noorte ja laste tervisest, siis tuleks teemat käsitleda oluliselt laiemalt ja sisulisemalt,” lausus Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Vadim Belobrovtsev.

Keskerakonna fraktsiooni eelnõud näevad muuhulgas ette tõsta koolilõuna toetust ning alandada kohalike juur- ja puuviljade käibemaksu. “On häbiväärne, et riik toetab kooliõpilaste lõunasööki kõigest 1 euroga ja seda ei ole kuue aasta jooksul tõstetud. Teeme ettepaneku summat kahekordistada, et lastele oleks tagatud tervislikum ja kvaliteetsem toit. Lisaks peame vajalikuks langetada viiele protsendile kohalike puu- ja juurviljade käibemaks,” loetles Vadim Belobrovtsev.

Anastassia Kovalenko-Kõlvarti sõnul tuleb jätkata koolispordi toetamise programmiga ning taastada noorte huvitegevuse toetus varem kehtinud mahus, mida Reformierakonna valitsus kärpis nelja miljoni euro võrra.

“Koolispordil on oluline osa nii lapse liikumisharjumuste kui ka tervislike eluviiside kujunemisel ning sportlikud ja tervislikud harjumused mõjutavad inimese elukestvaid valikuid. Sellest hoolimata on Kultuuriministeerium otsustanud jätta üle-eestilised harrastusspordi katuseorganisatsioonid rahata,” ütles Riigikogu liige Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Samuti teeme ettepaneku suurendada noorte huvitegevuse toetust 2021. aastal kehtinud tasemeni.”

Täiendavate kulutuste katteallikaks oleks digimaksu kehtestamine, mis tooks riigieelarvesse hinnanguliselt 7 miljonit eurot, kuid mis kasvab iga aastaga koos internetireklaami ja muude digitaalsete teenuste müügi kasvuga. “Teiste riikide kogemus on näidanud, et magusamaks ei täida oma eesmärki ega mõjuta positiivselt laste tervisekäitumist. Pealegi ulatuvad magusamaksu kehtestamisega kaasnevad kulud viie miljoni euroni,” rõhutas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

3 kommentaari
 1. Jaak 3 kuud ago
  Reply

  Valitsus mõtleb välja igasuguseid totraid seadusi mus meie rahva elu paremaks ei tee otse vastupi. Nad on hasarti sattunud sõjategevusest ehkki nende annetused ei muuda midagi sõjategevuses ja võivad meile hoopis sõja kaela tuua. Valitsus on selleks valitud et ta hoolitseks oma rahva heaolu eest.

 2. rahandusminister hakkas ka kokutama 2 kuud ago
  Reply

  lükkame edasi 2026.aastasse .

  ———-iseeenesest jõudis avalikkusele tulla enne teade raadios, et IT alane rakendamine läheb maksma 2 000 000 EUR ja personali kuludeks läheks 3 000 000 EUR.
  Ja palju saadav tulu pidi olema (sellest räägitakse põhiliselt, mitte endokrinoloogi juures ravimisest, nt. https://endokrinoloogia.ee/kontakt/ , kulude tasumisest ülevaatuseks), samuti on unustatud Rasvumise ÜKS PÕHJUSTAJA – kilpnäärme talitlus!
  Reform siis koos oma koalitsiooniga koostab TOIDUAHELAT uute töökohtade näol ?!
  Oleks huvitav , kui Keskerakonna leht kirjutaks – kuipalju ja kus ametites on valitsus loonud viimase 2-3 aasta jooksul riigiametnike eelarve real olevaid ametikohti – arv ja miljonid ? Oli mingi üle 100 koha kuskil , jne.

 3. Tähelepanelik Tööline 2 kuud ago
  Reply

  Totrus on tõsta makse samal ajal nt kui võiks tervistkahjustavate ja sõltuvust tekitavate mõnuainete müügile kehtestada riikliku monopoli.
  Täiesti arusaamatu miks tubakatooted, alkohol jm kerged narkootilised e. sõltuvust tekitavad kaubad (s.h kanep, suhkur, lisatud suhkruga limonaadid jne) ei võiks olla müügil üksnes riigile või omavalitsusele kuuluvates kauplustes.
  Poliitikat ei ole võimalik teha üks käsi selja taha seotud. Riigi või omavalitsuse monopolides saab nt kasumi suunata rahvatervisesse. Praegu on ju nii, et eraomanik kasseerib kasumi, rahvatervis eraomanikku ei huvita, ta rikastub rahvatervise arvelt. Riik kes peab tegelema kahjulike tagajärgedega- s.t tal on kogu vastutus -saab müügitulust vaid mingi osa. Ma arvan , et kui Põhjamaad on asjast õigesti aru saanud ning kehtestanud vastavad monopolid-siis peaksime ka meie seda tegema… ja minema veelgi kaugemale: ka limonaadi jm magusalaksu müük peaks olema riigi(või omavalitsuse ) monopol.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.