Eesti ja WHO allkirjastasid ühiste kavatsuste protokolli koostööks digitaaltervise valdkonnas

Foto: Riigikantselei

Tallinn, Stenbocki maja, 5. oktoober 2020 – Eesti peaminister Jüri Ratas ja Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus allkirjastasid täna videosilla formaadis toimunud tseremoonial ühiste kavatsuste protokolli, mis lubab Eesti ettevõtjatel ja teadlastel alustada tööd digitaalse immuniseerimispassi, X-tee lahenduste ja muude projektide kallal. See aitab parandada vaktsineerimisandmete töötlemist ning võimaldab andmete turvalist ja läbipaistvat vahetust üle piiride, olgu näiteks tegemist loodetavasti varsti saadaval oleva COVID-vastase vaktsiiniga või muude haiguste vastu kasutatavate vaktsiinidega.

„Pandeemia on maailmale näidanud, et kriisiolukorras on meil vaja globaalset usalduse ankrut. Turvalist ja usaldusväärset kohta, kus liikmesriigid saavad vajadusel juhiseid otsida. Maailma Terviseorganisatsioon saab mängida ülemaailmses digitaalse tervise juhtimises tohutut rolli. Meie pilootprojekt avab Eesti kogukonnale erakordse võimaluse tulla maailmale appi COVID-vastases võitluses ja muuta globaalseks meie digiteenuste väljaehitamise kogemuse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

Ratas avaldas lootust, et niinimetatud kollase vaktsineerimiskaardi digitaliseerimine avab ukse laiemale koostööle. „Järgmine samm oleks luua ülemaailmne usalduse arhitektuur, mida liikmesriigid ja WHO saaksid hõlpsalt kasutada mis tahes muu piiriülese teenuse loomiseks, sillutades teed tõeliselt ülemaailmsele terviseandmete vahetusele.“

Ratas lisas, et Eesti on kaasatud aruteludesse väga õigel hetkel, sest WHO on praegu viimistlemas oma laiemat digitervise strateegiat aastateks 2020-2025.

„Täna allkirjastatud memorandum loob digitaalse tervise ja innovatsiooni jaoks väärtusliku koostööraamistiku. Meil on hea meel teha koostööd Eesti ja teiste osalistega, et arendada tööristu, mis aitavad saavutada kvaliteetset, inimkeskset ja tõendipõhist tervishoidu, “ütles dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Eesti e-tervise projekt sai Maailma Terviseorganisatsiooni tunnustuse ja tänu sellele on meie riigi esindajad nüüd kaasatud WHO digiosakonda nõustavasse tehnilisse nõuandegruppi. See tähendab ka rohkelt uusi võimalusi Eesti X-tee lahenduste kasutamiseks.

„Eesti on tõusnud digitaalse tervise piirkondlikuks ja ülemaailmseks lipulaevaks, luues kõigile vabalt kättesaadavaid digitaalseid avalikke teenuseid haridus-, tervishoiu- ja hoolekandevaldkonnas. Eesti on Euroopa digitaalne edulugu, kellel on rahvusvahelisele üldsusele – ja kogu maailmale – palju pakkuda, jagades oma teadmisi ja kogemusi digitaalsete terviseteenuste loomiseks, mis aitavad parandada miljonite inimeste elukvaliteeti,” sõnas dr Hans Henri P. Kluge, WHO Euroopa regionaaldirektor.

Pärast ühiste kavatsuste protokolli allkirjastamist arutasid Jüri Ratas ja Tedros Adhanom Ghebreyesus ülemaailmset olukorda seoses koroovaviiruse levikuga ja tervisekriisi lahendamist Eestis. Eesti peaminister tänas WHO peadirektorit riikide toe ja tehnilise abistamise eest pandeemia-vastases võitluses.

3 kommentaari
 1. sildstamine 1 aasta ago
  Reply

  see on jüsku tervisliku seisundi kiip.
  kui loll arst paneb vale diagnoosi, on selge,et kokkuhoiu mõttes pole tarviski teisega konsulteerida ja jui saadki loa konsult. ei viitsi teine arstki pead tööle panna ja pingutada õigema diagnoosi nimel. tegelt vaja veel 3 .4.5 arsti knsultats. et saada võimalikult usaldusvüürne dagnoos ja ravi.
  kuna arst on inime ja sama laisk ajusid liigutama, milles on või pole mitte vajakikke tarkusi ja intuitsiooni, toimub eelnevast loetu põhjal SILDISTAMINE.
  See SILT DIGITALISEERITAKSE = KIIP.kuhu ka ei põgeneks, leitakse ja antakse sama lolli omaniku kätte patsient = digimääratuse kätte.

 2. Almar Glustsenko 1 aasta ago
  Reply

  Trump on muutunud sisult indiaaniks. Juba mitu kuud ei taha WHO-le raha anda.
  Ilmselgelt, sest WHO on tulnukastamise-URO partnerkannikas.
  Kuna see Trumpi otsus pole Ratase jaoks padev naitaja, siis miks me peaksime selle ja edaspidi muid saaraseid artikleid uldse labi lugema?
  Mitte lihtsalt utlema, et me ei kavatse sellisele suldikogule enam makse maksta, sest te tegelete ise ei tea millega.
  Selleparast, et kui tahele panna, siis juba aastaid on valdav osa makse riigi poolt automatiseeritud ja eeln6utavad.
  Aga 900 000 veel vahemalt teoreetiliselt tervem6istusliku siinse parismaise olemasolu t6ttu annab kindlasti midagi ara teha. Ja seda mitte vaid kodumaa maksudest p6him6tteliste k6rvalehoidujate 1 s6idu osas L6una-Liivimaale.

 3. […] valitsus.ee lehelt) aga see on veel siiani üleval kesknädala lehel ja mul omal on koopia sellest SIIN kirjutasin ka sellest ise (IFFI) 19 juunil jutus […]

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.