Soros Eesti Asjast. Kas on veel rohtu, mis avitab?

Vladimir Koslov

in memoriam Vladimir Koslov, TTÜ emeriitprofessor

George Soros tunneb muret Maailma Asja pärast, nimetades siiski oma värskes raamatus „Ekslikkuse ajastu” eraldi ka Eestit ja Baltikumi. Ent peaasi pole selles. Eesti on maailma üks, olgugi väike osa. Tähendab Eesti Asi ei ole Maailma Asjast täiesti eraldatav. Märkigem siin omalt poolt täiendusena, esiteks, et kuna inimajaloos pole eales mingit eksimatuse ajastut olnud, siis on Sorose raamatus nähtavasti silmas peetud ekslikkuse tunnistamise ajastut (ega seda ju eriti meelsasti tunnistada taheta), ja teiseks, et kuna ekslikkuse mittetunnistamise tagajärjed on nüüdisajal varasemast märksa hukatuslikumat kuju võtmas, siis ollakse (hirmu ajendil) tahes-tahtmata sunnitud pattu tunnistama.

Lihtne on öelda:„Kui halvasti, siis uuesti”, aga nii ei anna alati toimida, eriti juhul, kui oma vigu mingi hinna eest tunnistada ei taheta. Ja nentigem, valitsejad seda enamjaolt teha ei taha. Pealegi pole asi, paraku, üksnes valitsejates. Soros heidab probleemile pilgu kõrgema üldistuse tasandilt, kust avanev pilt paneb jahmatama, tekitades kõhedust. On´s asi tõesti nii hull, et maailma raskeima töö, s.o. mõttetöö tegemine (elu väärikaks jätkamiseks vajalikul tasemel) käib inimsoole lihtsalt üle jõu? Tõepoolest, küsigem endalt koos Sorosega: keda tüütu tõde õige huvitab? Väheseid, väga väheseid. Öelduga haakub näiteks akadeemik Anto Raukase ütlus:„Teaduste Akadeemia presidenti teab kindlasti mitte rohkem kui 0,1%, võib-olla isegi 0,01% eesti rahvast”.

Niipalju igatahes tundub selge olevat, et kõige vähem sisulist huvi tõe vastu tunnevad poliitikud, kes seejuures nende käes olevaid poliitikahoobi liigutades saavad ajalookäigule tõeotsijatest tunduvalt suuremat mõju avaldada. Siin peitubki kurja juur. Majandusvõimu rahalisi hoobasid omakorda liigutavad tõesalgajatest kaukamehed palju jõulisemalt kui tõeotsijad. Kogu lugu, võtkem heaks või pangem pahaks! Maailma Asi, nagu Eesti Asigi, ei ole nende inimeste käes, kes ekslikkuse ausat tunnistamist paljuks ei pane ja vigade parandamist ära ei põlga. Samas kinnitab karm tõde järjest tungivamalt, et hoolimatus tõe aupaiste suhtes ähvardab saatuslike tagajärgedega. Erinevalt tõeväänamise ahvatlusest pole aga kibeda tõe tunnistamine enamasti sugugi mitte nauditav. …

Soros ei ole ekslikkusest jagusaamise väljavaadete küsimuses enam kuigi suur optimist. Ta leiab, et ka valitsuse vahetus pole pääsetee (lk 16). Küsimus on palju keerukam, nii et võimalik lahendus peitub ehk kogu rahva meelemuutuses. Probleemiks on kas rahva võimekus taluda või, vastupidi, suutmatus sallida kriitilist eneseanalüüsi ehk lihtsalt enesekriitikat. Sellest hoiakust oleneb üldine valmidus või valmiduse puudumine meile kõigile loomu poolest kaasa antud ekslikkusest jagu saada. „Avatud ühiskonnad tunnistavad meie ekslikkust, suletud ühiskonnad salgavad seda” (lk 24). Ebakriitiline hoiak teeb inimesed kaitsetuks neid ähvardava kuritahtliku eksitamise eest, mis võib lähtuda kas räpaste poliitikute või kasuahnete „turufundamentalismi püha lehma” lüpsjate poolt. „Kui ainsaks kriteeriumiks on edu, siis on tee lahti algul ennast võimendavatele, kuid lõpuks ennasthävitavatele buumi-krahhi protsessidele” (lk 124).

Kas leidub siis üldse veel rohtu, mis abi võiks tuua? Meie siin oma tagasihoidlikus maanurgas ei saa maailma asjade käiku küll teab kui suuresti mõjutada, kuid ometi peame tunnistama, et mingi osa vastutusest tuleviku ees lasub ka meil. Väär oleks käed rüpes oodata, mis juhtuma hakkab või siis piirduda teiste, eriti oma naabrite tegude taunimisega. Ekslikkusest jagusaamine eeldab konstruktiivseid otsinguid. Jah, just otsinguid, sest valmisretsepte ei suuda pakkuda ei Soros ega keegi teine. Põhijäreldus seisnebki otsingute hoogustamise vajaduses. Enesega rahulolu uinutab. Soros eristab muide ekslikkuse mitmeid variante, kaasa arvatud viljakas ekslikkus, mis kannab positiivseid vilju ja pakub teatavat pinda optimistlikele lootustele.

Lootuste täitumine aga eeldab vaimsete jõuvarude pingule tõmbamist, suutmaks senisest paremini toime tulla eelnimetatud maailma raskeima tööliigiga – mõttetööga. Pingsad, arukalt mõtestatud otsingud on tõesti vist parim võimalik rohi, mis meil oma vältimatut ekslikkust arvestades eluhoidlikul kursil püsida aitab. Eestlaskonna ja kogu inimkonna hea haldjas on tõelembus. Selle haldjaga tasub sõprust teha.

15 kommentaari
 1. to soros 1 aasta ago
  Reply

  Senine eluviis ,jumalaks Pragmatism on kolbad lagedaks pesnud – millega mõelda, TUNDA või tõde tunnetada.
  Soros ise seisab niljardärina Pragmatismi laineharja kaitse all, st. tema miljardid.
  KUI temas tõesti mingi hingevalu ärkas? siis raamatu kirjutamisest ei piisa, et kõike muuta. Peab kirjutama veel palju raamatuid ja mis kirjutatud, patimad, ebatavalisemad, Hoolivust kaitsvad neist, kalevi alt välja koukima, kui neid keegi lugeda oskab.
  Ja need, mis levinud ja ilmunud pole, on vaja abi nende tõlkimiseksm mida seesama pragmatism takistab, sest autoritel ei pruugi niigi palju raha olla, et tahta elus püsida, rääkimata tõlkide palkamisest, õige ja ausa väliskirjastuse leidmisest. Äärealadel võib sündida paljugi ,nAD pole veel nii ajupestud ja tööstressis kivistunud.

 2. Vello 1 aasta ago
  Reply

  Jüri tõstatas küsimuse, et kuidas peab edasi liikuma, kui kõik ei ole sugugi hästi? Sest üha sagedamini ju kõlab meie avalikkuses hüüatusi: “Kuidas ja miks selline kobarkäkk meil jälle sündis?” Nutikamad otsivad selgust ka minevikust, et millest nüüd need asjad võisid tingitud olla! Ajaloo õppetundide teadmine tuleb aga kõigile kasuks, sest võimaldab edaspidi sarnaseid vigu vältida. Ja siit tuletub oluline tarkus – abstraktset tõde polegi vaja nö otsida – aitab vaid leitud vigade parandamisest ja siis selgub ka tõde.
  Teine asi on see, kuivõrd inimesed on valmis tehtud vigu tunnistama ja omaks võtma. Selle üle muretsevadki Soros ja Koslov ning just ühiskonna võtmepositsioonidel olevate persoonide, POLIITIKUTE puhul. Rahameestest rääkimata!
  Lähenevate valimiste eel oleks meil kui oma riigi lähitulevikku suunavate esindusisikute valijail NÕUE anda oma hääl vaid selle erakonna esindajale, kes on siiani oma TEGUDEGA ka lubadusi järginud. Meest sõnast, härga sarvist? Lobisejaid, suure suuga lubajaid oleme ju aastakümneid juba näinud. Mäletate Ansipi 5 rikkama riigi sekka viimist? Kuid oleme püsivalt kõige vaesemate seas. Edendajaid, suurendajaid, parendajaid, vähendajaid, tugevdajaid … jne pole mõtet tõsiselt võtta. Kas üritame seekord kõik koos tõesti VALIDA TEGIJAID? Teeme ära!

 3. eepmisele 1 aasta ago
  Reply

  POLE JU KEDAGI …!

 4. Jurakas 1 aasta ago
  Reply

  Kes tegi teadusest raha-oligarhide käpiku?
  Kes sundis teadlasi valetama-petma-RAHAMEESTE KASUKS pseudoteadust tegema?
  Kes sundis teadlasi rohelollust kiitma-tõestama?
  Kes sundis teadlasi mRNA massimõrvas osalema?
  Kes sundis teadlasi osooniaugu jama tõe pähe serveerima?
  Kes maksid ainult neile teadlastele, kes tellitud laulu laulsid ja tühistas-keelas SÕLTUMATUDI teadlasi?
  .
  Soros-Pillikeits-…. …. ….. …… .
  .
  Kas on veel rohtu, mis avitab?
  Ainuke rohi oleks, kui Soros-PilliKeits-WHO juhtoinad-lõustakausta omanikud/juhid ……
  lampkasti uputataks!
  Ning teaduses SÕLTUMATUSE PRINTSIIP au sisse tõstetaks!
  Ning riikide valitsemises asendataks plutokraatia demokraatiaga.
  .
  Arvake ise, kui reaalne see on!
  .
  PS On küll reaalne! Vana-Roomas oli sama häda – sodoomia (=pederastia ja & ehk LGBT+), ja muud perverssused, kaasaegse rohelolluse-blõmmarluse-… analoogid võimutsesid.
  Siis tulid normaalse ellusuhtumisega barbarid, hävitasid Rooma ja lõid igasugu pervertidele korra majja!

 5. to jurakas 1 aasta ago
  Reply

  barbaarsus on siis Õige ellusuhtumine???
  samas, roomlased ei arenenud enam positiivsetes suundades -seepärast nad hävitati veelgi negat. poolt.
  potentsiaali, ehku peale arengupotents. huvides.
  nüüdseks on selgunud ka nende barbarite järeltulijate võimetus posit. areneda. ka nemad kaotatakse veel negat.
  hiinlaste poolt.
  ei aita see, et venemaa püütakse täkeldada lootuses, et draakon asub seda sööma ja saab kõhu täis ja jätab teised rahule. asjatu lootus. draakon on oma munad munenud igale poole ja tal läheb palju rohkem toitu vaja.
  KEs teda algul välja haudusid – usa ja uk.

  • Jurakas 1 aasta ago

   Asi oli/on selles, et nn. barbaritel oli palju ELUTERVEM ellusuhtumine!
   Nad ei tunnistanud igasugu pederastiat (LGBT+), ei tunnistanud muid kellegi poolt kunstlikult loodud ebanormaalsusi (tänases kontekstis – rohelollus, blõmmarlus, feminism, …)
   Mistõttu nende ellusuhtumine oli tõepoolest ÕIGEM kui roomlaste oma. (Kui tänase USA ja “lääne” oma).
   Kas just õige, aga õigeM.
   .
   Draaakonist ja Venemaast Hiina vanasõna alusel:
   Vene karu istub jõe kaldal ja ootab, millal jewroopa laip mööda ujub.
   Hiina draakon istub jõe kaldal ja ootab, millal USA laip mööda ujub!
   Mis pärast saab, kes kelle pärast ära sööb, on järgmise vaatuse teema.
   .
   Väike üllatus – üks laip tõmbleb veel pisut.

 6. kallile jurakakesele, minu ideaalile 1 aasta ago
  Reply

  ELUTERVE ON sinu meelest JÕHKER JÕUD? TUNDETA, TUNNETUSVÕIMETA, TUIM JÕUD? EESMÄTK?
  ELUEESMÄRK, MÕTE, MÕTESTATUS? ÕGIDA, SIGIDA, SUNDIDA???
  Võiks arvata, et sinuni ei jõua su “moraali” viljad”, igavesti noor võitmatu röövelkangelane ,liiga kaua nn.viikingite actionmängu nänginud ?

 7. Jurakas 1 aasta ago
  Reply

  Kas siis liberastia-globalism-roheidioota-blõmmarlus-feminism-… on midagi ELUTERVET?!
  Minu hinnangul ol ülalloetletud palju vähem eluterved kui Sinu poolt pakutud “jõhker jõud”.
  Sest juba Darvin teadis, et väärarengud hävivad. Jah, paraku konkurentide “toore jõu” tõttu.
  PS. See “toore jõud” on ELUTERVEM ellusuhtumine, mitte ainult füüsiline-sõjaline jõud. Vaid ka ntx. paljunemisvõime, asjadesse-olukordadesse adekvaatselt suhtumise võime, oskus mitte raisata oma energiat mõttetute või koguni kahjulike asjade peale (vt. veel kord ülalloetletut), ….
  .
  Aga ka klassikutel on olnud õigus:
  “Kui räägivad kahurid, siis vaikivad muusad.”
  Meeldib see meile või mitte.

 8. Sergei. 1 aasta ago
  Reply

  See tõbras tunneb muret. Tema kuritegude register on pikk. MH. on ta ka öelnud: Ukraina oli minu projekt.
  Projekte on ta arendanud ka Venemaal ja väga paljudes riikides. Riikides mida on vaja allutada , murda, või okupeerida.
  ka Eestis temanimelise fondi esindaja. Tänini pole siine esindaja spetsiifilisele pöördumisele vastanud.
  Seega aetakse siin oma asja- mitte meie oma .

 9. to jurakas 1 aasta ago
  Reply

  ka sina muutud mõttetuks ja kahjulikuks haigena või vanana, siis kas oled rahul kui sulle “magusat suppi”
  antakse ja selle ootamine pääev-päeva järel, teadmata, millal tuleb. Sest teised liigid st loomad, loodus jms. on sinu jaols mõttetud kui mängus inimeste harjumused ja läbu ja sina said sündida inimeseks – seega pole nad olulised üldse, nende tunded-tunnetus isegi omamoodi mõtlemisvõime, nende heasoovlikkus, süütu naiivsus, mängu ja elurõõm on sinule 0. aga kui nüüd inimesed tunnistavad sinu mõttetuks ja kahjulikuks? ja sinu mõtteviis loob sellist Mentaliteeti. Järjest rohkem ja rohkem.
  jube piiratud oled.

  • Jurakas 1 aasta ago

   Loomariigis on kahjulik see, kes on kahjulik liigile.
   Ning selleks ei anta “magusat suppi”.
   Kusjuures meil Eestis ollakse ooravate valitsemise all juba seda teed minemas – arstiabi kättesaadavud on järjest raskem. Pensioniga toimetulek järjest raskem, ….. . Mis on sisuliselt “magusa supi” erivormiks.
   Kas ma sellise eluga rahul olen või mitte, aga selline see elu on! Lõpeb alati surmaga.
   .
   Enamgi veel – sundvakrsineerimine = massimõrv! “Magusa supi” asemel mRNA mürgisüst!
   NB! Hiljuti avaldas EL oma liikmesriikide eelmise aasta liigsuremuse andmed! Mida suurem oli selles-teises riigis vaktsineerituse %, seda suurem liigsuremus. Kõige väiksema vaktsineeritusega riikides suremus isegi vähenes! Ükene ja selge korrelatsioon nende vahel!
   Tõsi küll, antud juhul ei otsustanud elu-surma üle mitte Loodus-Darvin, vaid kamp mõrtsukaid!
   PS. Meie nn. riigikohus tunnistas massimõrva seaduslikuks!
   .
   Kas ma sellise eluga rahul olen või mitte, aga selline see elu on! Lõpeb alati surmaga.

 10. to jurakas 1 aasta ago
  Reply

  kas sa kipud ka kangesti kohtunikuks, et saada voli ühes või teises vormis mõrvamiseks, piinamiseks, pingestamiseks, ahistamiseks = Elu ära rikkumiseks. Eti sina otsustad. Ja sulle loodud juba sobiv mentaliteet ja sa ise lood. seda.
  Elu küll lõpeb surmaga, kuid surm ja selle ootamine ei pea olema jõle ei inimesele ega loomale, surm ei pea olema enneaegne, Elu ei pea ära rikutama jne.jne.jne.
  Praegu sa lood Mentaliteeti = õigustust sellele, sest pead seda oma ainsaks võimaluseks midagi “väärt” olla-
  olla võimukene, sa ei mõtle üldse, et seesama ,mida kasvatad, tabab sind ennast. ehk seleks olemegi kõik surelikeks loodud?
  See on nagu Krati kasvatamine ja kratt hävitas oma peremehe, hävitab alati või siis tema tegelik peremees, kellega leping sõlmiti.

 11. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Maailmaasjad on sassis tänu Bideni alatule tegevusele kes ihkab maailmavalitsejaks saada kasvõi verisel teel. Praegu ta kasutab Ukrainat ära et Venemaad nõrgestada. kui Biden ja veel mõned riigid poleks ässitanud ja surmarelvi Ukrainale andnud poleks ka sõda.

 12. robert 1 aasta ago
  Reply

  Maailm 0n eksiteel ja Euroopa USA vasallina ajab rahvaid vaenavat poliitikat Imetakse nagu soo endasse aina abitumaid riigikesi kes euroraha ootuses kiidavad globalistlikke propagandiste Majandus tänu roherevolutsioonile keeratakse tuksi Fõferaaleuroopa ideed õilmitsevad Iive langeb migratsioon õilmitseb Moraal vajub prügikasti Ma ei tea kas leiame enam rohtu eneseväärikuse tõusuks Aga sama teed punaoravate juhtimisel enam edasi käia ei tohi Eestlaste mõistus peab ometi koju jõudma ja värisevad käekesed võimult kaduma Elagu Eesti

 13. […] Vladimir Koslovi mälestuseks kirjatöö „Soros Eesti Asjast. Kas on veel rohtu, mis avitab?“ https://kesknadal.ee/2023/01/25/soros-eesti-asjast-kas-on-veel-rohtu-mis-avitab/ Professor rõhutas: „Ajaloo õppetundide teadmine tuleb kõigile kasuks, võimaldades edaspidi […]

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.