Andrei Korobeinik: Reformierakonna poliitika on nagu ankur, mis nullib parlamentaarse demokraatia

Andrei Korobeinik

Parlamendi rolli piiramine ja seaduseelnõude menetlemine piisava aruteluta kahjustab demokraatiat ja ohustab põhiseaduslikku korda, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Andrei Korobeinik, kommenteerides Reformierakonna juhitava koalitsiooni eesmärki siduda suur hulk eelnõusid usaldushääletusega ja jätta arvestamata president Alar Karise ettepanekud.

“Vabariigi President on selgelt väljendanud oma seisukohta, et maksumenetluse tõhustamist puudutav eelnõu ei ole põhiseadusega kooskõlas, kuna see võeti vastu menetlusreegleid rikkudes. Põhiseadus annab valitsusele võimaluse siduda eelnõu usaldusküsimusega üksnes kitsendavatel eeldustel, mis praegusel juhul pole täidetud,” lausus Andrei Korobeinik. “Koalitsioon kavatseb presidendi poolt tagasi saadetud eelnõu muutmata kujul uuesti vastu võtta. Selline lähenemine näitab, et koalitsioon on valmis ohverdama laiapõhjalise demokraatliku seadusloome protsessi. Keskerakond sellist lähenemist ei aktsepteeri.”

Põhiseaduskomisjoni kuuluv saadik rõhutas, et konkreetne eelnõu ei ole seotud tuleva aasta riigieelarvega ja seetõttu puudub otsene vajadus siduda see usaldushääletusega. “Rahandusminister Mart Võrklaeva hiljutine avaldus, kus ta võrdles järgmise aasta riigieelarvet ankruga, on üsna tabav. Riigieelarve ja laiemalt Reformierakonna poliitika on tõepoolest nagu ankur – see hoiab meid kriisis paigal, samal ajal kui teised riigid liiguvad edasi. Reformierakond võttis kaasa meie inimeste jõukuse ja nüüd kavatseb sarnaselt toimida ka parlamentaarse demokraatiaga,” nentis Andrei Korobeinik.

Keskerakonna juhatuse liikme sõnul tuleb vältida olukorda, kus parlament kujuneb valitsuse kummitempliks, andes Reformierakonna juhitavale valitsusele veelgi suurema tegutsemisvabaduse. “Usaldushääletused võtavad arutamise võimaluse igalt saadikult, mitte ainult neilt, kes obstruktsioonis osalevad. Keskerakond tegi riigieelarve ja sellega seotud eelnõudele vaid konstruktiivseid ettepanekuid, koalitsioon ei pannud neid aga isegi hääletusele ehk me ei saanud neid kaitsta,” märkis Andrei Korobeinik.

“Parlamendis tehtav töö ei ole pelgalt formaalsus. Iga seaduseelnõu, mida Riigikogu arutab, mõjutab meie kodanike igapäevaelu. Me ei saa lubada, et seadusloome muutub kiirustavaks ja pinnapealseks tegevuseks, kus otsuse teevad üksikud ministrid või ametnikud, ning parlamendiliikmete arvamused ja ettepanekud ei leia asjakohast käsitlemist,” lisas ta.

1 Kommentaar
  1. Eve 10 kuud ago
    Reply

    Korobeinik on väga tark poliitik,mitmekülgsete teadmistega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.