𝐄𝐞𝐬𝐭𝐢 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐬𝐭 𝐨𝐨𝐭𝐚𝐯𝐚𝐝 𝐞𝐞𝐬 𝐬𝐞𝐧𝐢𝐬𝐞𝐬𝐭 𝐯𝐞𝐞𝐥𝐠𝐢 𝐫𝐚𝐬𝐤𝐞𝐦𝐚𝐝 𝐚𝐣𝐚𝐝

Valentina Bortnovski

Valentina Bortnovski, kesknoor

Maailma on tabanud keerulised ajad ning kahjuks ka Eestit. Nimelt seoses raske geopoliitilise olukorraga meie ümber, mis on oma korda mõjutanud meie toidukorvi kui ka elamiskulude hinda, vaevab suuremat osa meie elanikest küsimus „Kuidas viia otsotsaga kokku talvel kui hakkavad tulema küttearved?“.

Seda küsimust võimendab veelgi teadmine, et Eestis on kiirenenud inflatsioon ligi 20-lt protsendilt 22 protsendini, mis on paraku euroala suurim. Kõik see viitab sellele, et eestulev talv tuleb külmem kui kunagi varem, sest energiahinnad tõusevad sügiseks enneolematult kõrgeks ning valikus jääb tavainimesele, kas kütta kodu või osta leiba lauale.

Olen veendunud, et antud küsimuses peab riik tulema toeks oma kodanikele ning leevendust pakkuma antud olukorrale, seda nii lühiajaliselt kui ka pikemas perspektiivis. Pole küsimustki, et gaasi tarned on seoses geopoliitilise olukorraga ebastabiilsed ning tuleb mõelda alternatiivide peale. Alternatiivid aga peavad olema meie elanikele taskukohased ning mõistlikud. Eesti peaks jõuliselt arendama energeetika valdkonda ning Ida-Virumaal on tegelikult olemas suurepärased võimalused selleks.

Peame tõsiselt mõtlema, kuidas saaks oma peamist maavara – põlevkivi – väärindada, et sellest oleks meie elanikele kõige rohkem kasu. Põlevkivi õlitehas oleks üks pikaajaline meede, mis aitaks saavutada energiastabiilsuse, väärindada meie maavara ning pakuks inimestele töökohti. Tuleb tõdeda, et see ei ole küll kõige keskkonnasäästlikum projekt, kuid valides keskkonnasäästlikuse või riigi energiajulgeoleku vahel, siis viimaste sündmuste valguses on kindel, et valida tuleb energiajulgeolek.

Uus valitsus on seadnud eesmärgiks kiirendada taastuvelektrile üleminekut ja toota aastal 2030 Eestis sama palju taastuvelektrit, kui oleks meie aastase tarbimise kogumaht. Mis on väga ambitsioonikas eesmärk, kuid arvestades, meie riigi asukohta tundub see lihtsalt ilusa eesmärgina. Antud küsimuses peame olema realistid ning endale teadvustama, et päikeseenergiat pole meil aastaringselt ning tuult ka ei puhu piisavalt, et 100% varustada meie riiki elektriga. Pealegi on veel väga suur küsimärgi koht, kuidas utiliseerida tekkivaid jäätmeid, mis tulevad kasutatud tuulikutest ning päikesepaneelidest. Kindel on see, et peale taastuvenergiat vajame me stabiilset energiaallikat olgu selleks termiline energia või siis tuumaenergia, mis tagaks meie energiajulgeoleku aegadel kui tuult ei puhu ning päikest ei paista.

Kogu Euroopa vaevleb energiakriisis ning mure muutub juba kriitiliselt suureks – kas sügisel jagub meie kodudes toasooja, elektrit või gaasi? Ja millise hinnaga? Löögi all on kõik Eesti inimesed ja ka ettevõtted. Näiteks korraldatakse Eesti toidutööstuses praegu palju asju ümber, et võimalikud eesootavad tarnekatkestused üle elada. Kuigi uus valitsus on lubanud tagada Eestis LNG vastuvõtuvõimekuse rajamise käesoleva aasta sügiseks.

Gaasivarustuses pannakse seega suuri lootusi alles ehitatavale LNG-terminalile, mille kaudu juba aasta lõpus maagaasi loodetakse saada. Reaalsuses ei tea aga keegi kindlalt, kui kiiresti asjad tegelikult valmivad ning kui palju LNG-d Eestisse tulema hakkab ja mis hinnaga see gaas lõpptarbijani jõuab. Seega üks suur ebakindlus varjutab kogu olukorda. Kuna Eestis pole gaasivarustus tagatud, siis ootaks valitsuselt konkreetseid samme, mis aitaks tööstuses ja kogu ühiskonnas ära hoida suured seiskumised. Kuna riigipoolne toetus on nii ebakindel, siis langeb kogu vastutus hetkel inimeste endi peale. Peame enne talve läbi mõtlema kõik kodu kütmise ja soojustamisega seotud küsimused ning selles küsimuses oleme oma päi.

Riik peab oma inimesi toetama, tagama kvaliteetse ja turvalise elukeskkonna. Lühiajaline meede oleks elektrihinna lae kehtestamine, seda nii ettevõtetele kui ka eraisikutele, et meie inimestel oleks tagatud energiakindlus. Usun, et paljud ühiskonna lülid võiksid teha koostööd selle nimel, et inimeste heaolu paraneks. See peaks olema kõikide erakondade ja ettevõtete prioriteet, et keegi Eestimaa inimestest ei peaks elama vaesusepiiril ning võlgades selleks, et oma perele sooja tuba pakkuda.

14 kommentaari
 1. Nojah 2 nädalat ago
  Reply

  Muidugi tuleb kompenseerida kohe elektriarveid ja mitte lükata seda tuleviku peale.Lootust on vähe sest reformistlik valitsud pole kunagi hoolnud kuidas tulevad toime meie paljud inimesed. Raha on neil küllalt teiste riikide jaoks ehkk vajame ise abi. Las rikkamad riigid abistavad. meie maksumaksja raha peab minema meie rahva heaks.

  • Erakonna eriline armastus 2 nädalat ago

   Ei unune armastusega antud 100 rutsi pinssile lisa! Aitäh!

 2. Uskmatu-Toomas 2 nädalat ago
  Reply

  Heidutasime,sanktsioneerisime siis jälle heidutasime kuni saime madina käima! Nüüd käib üks ohkamine,ähkimine,oigamine jne.ise tegime,ise tahtsime jne.
  Sikkut käis alles eile veel Brüsselis sanktsioonidele lisa nõudmas kuigi väidetavalt on avaldanud arvamust,et need ei toimi?
  Orban ütles,et Ukrainas rahu saada peaksid USA ja Venemaa alustama rahukõnelusi aga kus sa sellega ikka viimase ukrainlaseni ja siis ??

 3. ! 2 nädalat ago
  Reply

  EGA SOOJUSTUS EI KÜTA MAJA !

 4. to toomas 2 nädalat ago
  Reply

  Ju meil loodetakse, et Araabia prints tuleb Eestile kosja. Asjalik prints igatahes. Vahepeal oli nõnna ää põlat, nüüd teda vaja. Arendab vesinikuenergiat seal omal maal.
  Miks meie Eesti ei võinud seda,ei tohtinud? Lippmaa müüs välisfirmale ? et kalevi alla panna.Selle asemel, et kurnata loodust ja inimesi majandusharudega, mis head ei too – ehitus, soojustamine võlgadesee mässimine ja puidutööstus=metsaraie. On ju nii palju alasid, mida nende asemel arendada ja kasutusse võtta – energiaakud näit. ja toota.Hollandlastel pidi ühe elektriauto akuga saama terve kvartali vajadused täita.
  Euroopas võib ta ju flirtimas käia ja kingitusi teha, nagu printsile kohane, aga egas seepärast veel ää kosi ja
  kingituste eest tuleb ka maksta. Eesti sauna ta kindlasti ei tule sõprust sõlmima.
  Vanad roomlased teadid, et rahvas vajab gladiaatorite võitlusi emots.toiduks ja leiba kõhutoiduks.
  Tea kaua need gladiaatorid veel areenil tegutsevad, aga tarkpead unustasid leiva hoopis või lootsid ,et areen kõidab lõpmatult, et kõht ei nurisegi. Roomas soe maa ka.

 5. väärindamine õigustab röövtegevust olgu rahakoti või metsa kallal 2 nädalat ago
  Reply

  SELLE VÄÄRINDAMISEGA SAASTAB SAMUTI KESKKONDA JA MUUDAB KÜTUSE KALLIKS. PRAEGU POLE JU PROBLEEMI, ET PÕLEVKIVI EI JATKU. PÕLEVKIVI TULEB LIHTSALT VÄÄRINDAMATA, ET OLEKS ODAV, ELEKTRIJAAMA AHJU AJADA JA ELEKTRIGA SAAB KÜTTA KUS VAJA. NII LIHTNE SEE ONGI.

 6. Soo 2 nädalat ago
  Reply

  Rasked ajad on veel eesja kurb on tõdeda et tahtsime paremat Eestit. oleme jälle liidus ja isegi oma raha meil pole.Sõda on kohutav asi ja inimestest on kahju aga meie pole saanud ega ka ei saa aidata. See vestlemine ja sõidud teistesse riikidesse pole maailmas midagi muutnud aga meile teevad kahju küll.

 7. Nii 2 nädalat ago
  Reply

  Ikka meie valitsus peab hoolitsema oma rahva heaolu eest. Brüsselis tegeletakse sanktsioonide väljamõtlemisega ja vaevalt neilt on vaesematele Euroopa riikideke abi loota.kahjuks sanktsioonid pole midagi muutnud maailmas ega kellelegi head teinud. Sõda oleks ammu lõppenud või üldse mitte alanudki kui väljaspoolt poleks hakatud ässitama Krimmi tagasivõtmist ja Donetskist kuulekat riigi osataastamist, aga taastamine on vale sõna sest mida sa taastad kui seal ukraina ekstremistid 8 a jooksul ahistasid seal elavaid venelasi. Ma ei õigusta Putinit aga ka mitte Bidenit kes Ukraina kudu tahab nõrgestada Venemaad ja annab relvi sõja jätkamiseks. Ilma temata ja mõmede Euroopa riikode ässitamiseta oleks juba ammi kokuleppele jõutud ja verevalamine ära jäänud.USA om käinud pommitamas mitmeid riike, eriti naftariike ja rumal oleks uskuda et neil on ukrainlastest kahju. Biden igatseb ülemvõimu maailmas aga Venemaa segab. Kuigi Venemaa on ka naftariik teda pommitada ei saa sest siis tuleb uus maailmasõda ja seda ei taha isegi Biden, seega tahab ta Venemaad nõrgestada teisiti.

 8. Jura Koffimassin 2 nädalat ago
  Reply

  Kallis Valentina, sul on alati võimalus kodumaale tagasi minna kus kõik on ilus ja …

 9. Sergei. 1 nädal ago
  Reply

  Harry loobib jälle sigadele pärleid- piibel on tark raamat- aga …..ei tasu selle vangi langeda.
  Ei oota mingid rasked ajad- toimus lihtsalt uus rahareform – On öeldud : mida külvad, seda lõikad.
  kõik , mis maailmas toimub- on meie enese tehtud.
  Mingit jura ka uue gaasiterminali ümber- esimese laevatäie LNG-d sai USA just Jamali maardlast ( Venemaalt)
  Jookske mööda maakera ringi- ei tule mingeid kingitusi ei Araablastelt ja uusokupandilt USA-lt.
  Viimane aastatuhat on kogu Euroopa riigid käinud muud maailma rüüstamas (koloneaal riigid) ja palju mandreid asustanud (põlisrahva etnilise puhastuse läbi) aga nüüd on siin euroopas millegist puudus- ei tahtnud sõbralikult elada.
  Käisite ka lähistel kargamas ja riiki pööramas- nimesid teate ……..saite nüüd.

 10. jah kallis Valentina 1 nädal ago
  Reply

  Venelastele on olnud alati tähtis kaks asja—-kust saaks paksema vorstiviilu, mille järgi Eestisse tuldi kut hää ninaga kutsa ja teine tähtis asi on neile nende punaste fašistide maatähised, et enda olemasolu võõra riigi, võõra rahva maal, õigustada, kordagi mõtlemata, kuidas nende punased sabatid meile-eestlastele mõjuvad. Ega need “vabastajad” siin teisiti käitunud kui praegu Ukrainas. Teil kui venelasel (arvatavasti) on ALATI võimalus oma kodumaale minna, seal on teil kõigil meelepärane keskkond, keel, kultuura ja ehk jõuab siis ka kohale, millist jäledat rolli putinistlik Venemaa mängib.

 11. to jah kallis 7 päeva ago
  Reply

  Ega eestlased ise ka ei huvitu kuidas nende ahnitsemised ja teiste eestlsste arvelt oma heaolu kindlustamine, kasvõi üle laipade mõjub.
  Võtlem kasvõi vanainimeste hooldekodide maksu alanda,ime pensionini. Küsimata kas nad tahavad sinna -ei taha!!! Nüüd muudetakse nende sealolek veel hullemks põrguks, Keskimine elulemus seal on 8 kuud !
  Või majade renoveerimine nende elu ja tervise hinnaga, jes saavad väikest pensioni ja on üksikud.
  Vaadake peeglisse, kulla “suguvennad”,

 12. to sergei 7 päeva ago
  Reply

  Ei toimu mingi TAVALINE rahareform, vaid reform maailma poliitika eastabiilsuse pinnal.
  Siin on mitu vaksa vahet. See torm ei lakka ,enne ….

 13. to to Jah kallis Valentina 3 päeva ago
  Reply

  Teie jutu peale ütleks ainult nii palju, et omad koerad kisklevad ja omad koerad lepivad. Las eestlased olla siis “halvad” omal maal ja venelased “Head” omal hiiglaslikul —kokku ahmitud, põlisrahvast tappes ja nende keelt ja kultuuri, elukeskkonda hävitades—kodumaal. Ei sobi me kokku, meil väga halb ja neil halb, sest neid ei armastata, pigem põlatakse, eriti nüüd Ukraina sõja valguses. Kuidas küll erineb venelane Hitleri aegsest sakslasest, ehk veel suurema verejanu, tapahimu ja jõhkruse poolest. Mis vahe on pruunil fašistil punasest fašistist—-vahet ju polegi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.