Reformierakond lubab valimistel praegust tulumaksu

Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Virgo Kruve

Reformierakonna juht Kaja Kallas pole leidnud valimisteks uusi ideid. Lubatakse praeguseks kehtestatud 500-eurose tulumaksuvaba sissetuleku jätkumist, millega IRL (Isamaa) tuli valimistele 2015. aastal.

Valitsusest välja jäämine on paljastanud Reformierakonna ideedepuuduse. Kritiseerides praegust aktsiiside taset, kritiseerib Kallas eelmiste, Andrus Ansipi ja Taavi Rõivase valitsuste poliitikat, mis alguses tõstis aktsiisimäärasid nende ühtlustamiseks Euroopa Liidu nõutud miinimumtasemega ja ühisraha euro kasutuselevõtuks. Pärast euro tulekut 2011. aastal oli aktsiiside tõstmine peamine vahend valimislubaduste katmiseks (riigieelarve täitmiseks). Tookordsete aktsiisitõusude eel hoiatas opositsioon piirikaubanduse eest, mida siis arvesse ei võetud.

Esimest korda rääkis Kaja Kallas ideest valimistel lubada praegu kehtivat 500 euro suurust tulumaksuvaba sissetulekut oma intervjuus Eesti Päevalehele 12.07.2018. „Oleme otsustanud, et 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi kehtiks kõigile ja edasi oleks üks tulumaksumäär.“ Praegu kehtib seadus, et maksuvaba tulu rakendamiseks peab olema väljamakse saaja avaldus. Samuti kehtib praegu kõigile tulumaks 20%.

Järelikult lubab Kaja Kallas muutust, et avaldust ei ole vaja esitada ja seda maksusoodustust hakkavad saama ka aastas üle 6000 euro teenivad inimesed. Muudatuse tühisust näitab fakt, et alates 1. jaanuarist 2018 on alampalk 500 eurot ja keegi ei peaks enam praeguse korra järgi avaldust esitama. Lahtine on küsimus tulumaksuprotsendist, mida Reformierakond ei soovi muuta. Nad lubasid selle 2007. aasta valimistel alandada 18 protsendile „Tulumaksuvaba reede“ reklaamidega kui tulumaks oli 22 protsenti. Selle juured võivad olla jaanuaris 2006, kui Kaubandus-Tööstuskoja ärihommikul esinedes ütles peaminister Andrus Ansip: „Aastaks 2011 võiks tulumaks olla 18 protsenti.”

7. augustil kogunenud Reformierakonna juhatuse järel kordas Kaja Kallas pressiteates oma kuu aega varasemat intervjuud: „Reformierakonna plaan on kehtestada lihtne ja õiglane maksusüsteem, kus igal inimesel on kasutada 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi ning pärast seda kehtib astmeteta tulumaks.“ Samuti selgus muudatuse hind riigieelarvele: „Mis jätab aastas inimestele kätte suurusjärgus 200 miljonit eurot.“

Kuigi pressiteates väideti, et „Reformierakond on vastu teistele uutele maksudele ja ettevõtete tulumaksu taaskehtestamisele“, siis millegi arvelt tuleb 200 miljoni euro saamata jäämine katta. Isegi Riigikogu saadikuna teadis Taavi Rõivas 18. mail 2010: „Riik lõviosa oma tuludest saabki kodanike käest ja kui riik kodanikele midagi annab, siis selle raha peab ta enne nendelt kodanikelt võtma. Täpselt nii ongi.“

Valimiste järel Reformierakond muutust ei luba: „Meie tahame pärast valitsuse vigade parandamist kuulutada välja maksurahu.“

8 kommentaari
 1. kriibu 4 aastat ago
  Reply

  No see praegune tulumaksusüsteem on ikka nii jabur, et raske oleks jaburamaks minna. Mida lihtsam süsteem, seda kasulikum nii maksumaksjale kui riigile. Aga noh, Kadri kapriisid tuleb ju millegagi kini maksta. Vanatüdruku kapriisid on jubedad, tean omast käest.

  • Eks 4 aastat ago

   ta olegi oma loojate ja toetajate jaburat nägu. Kui juba Katariinale või Jurkale otsa vaatad, siis …

 2. Igasugustele 4 aastat ago
  Reply

  tulumaksudele ja muudele jupimaksudele EI!
  Vajame ühitatud ühesuguse määraga TARBIMISmaksu. Inimene ju ei põleta oma seisvat raha ära, nagunii ta midagi vahetab kauba vastu. Elame juba 21. sajandis aga mannetud valitsused elavad Laari Mardi ja Friedmaniga endiselt kiviajas.

 3. Nagu 4 aastat ago
  Reply

  näha, on ka Kriibu puhkuselt tagasi. Vist käis Lihavõtte saarel puuslikega enekaid tegemas.

 4. Ott 4 aastat ago
  Reply

  Milleks anda lubadusi, mida nagunii ei täideta. Ega Reformierakond polegi saanud hääli töötulemuste eest vaid neil on aidanud rahva meeli mürgitada laim parimate inimese suhtes, vihavaenu õhutamine venelaste suhtes, mis läheb peale eriti alaväärtuslikele ja rahvuse järgi kõiki ühte patta pandavatele inimestele. Mõeldakse välja aina uusi mõjutusvahendeid ja kes tee peal ees võimu saavutamisel pühitakse minema. kõigele lisaks on mõeldud korruptsioonisüüdistused. Ainult Reformi tagatuba on sellest vaba, sinna süüdistused ei ulatu, seal valmivad valestsenaariumid ja nagu näha see kõik aitab võimu haaramisel. Kõik ju teavad, et reformistide võimu ajal vaesus aina kasvas kuni olime jõudnud elatustaseme poolest viimaste hulka ja mis töötulemustest siin rääkida saabki. Küllap leiavad omale ka partneri kes tahab ka võimule. Aga see oleks katastroof. Keskerakond on parim erakond ja keskerakondlaste töötulemused on head, ega pole kerge heastada teiste poolt tehtud vigu, aga selle lühikese ajaga on juba päris palju head tehtud meie rahva heaks ja küllap tehakse edaspidigi kui võimalus antakse. Peavoolumeedia ei kajasta keskerakondlaste tublit tööd ja õigusmõistmine oleks ka nagu osaliselt Reformi tagatoa mõju all.

 5. to refid 4 aastat ago
  Reply

  Mis see aitab ? Keda aitab? nalja teete ?

 6. to Kriibu 4 aastat ago
  Reply

  Kadri on ka midagi ÄRA TEINUD. Kuigi kõbekene on see vaesusemeres.

 7. Aivar 4 aastat ago
  Reply

  Otil ikka vatnikute pärast hirmus mure…kuidagi ei saa üle ega ümber. Nädal tagasi vaatasin poolas A1 kiirteel BP tankla tualetis tõtt venekeelse kirjaga, mis palus jalgupidi potile mitte ronida. Eks neid silte ole näha paljudes riikides. Kulle, sitakott, ehk aitad oma rahvuskaaslastele selgeks teha, et väljaspool kodumaad tuleks käituda ikka nii, nagu inimestel kombeks?
  Aga maksudest- arvan, et sitakott ise neid ei maksa, ikka tasuta-tasuta-tasuta…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.